Haber 5N

KIDEM TAZMİNATI FONU “İŞVERENLER”

15 Temmuz 2030 - 11:07 'de eklendi ve 175 kez görüntülendi.

Kıdem tazminatı fonunun ateşli bir şekilde tartışıldığı bu dönemde, TİSK bir açıklama yapıyor ve deyim yerinde ise bu ateşe su döküyor. TİSK yaptığı açıklamada; kıdem tazminatı konusunun gündemden çıkarılmasını, uzlaşma sağlanmadığı sürece de değişiklik yapılmamasını belirtiyor. Peki! hükümetin kangren olmuş bu soruna çözüm bulunması için bu kadar çaba sarf ederken neden Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) böyle bir açıklama yapıyor. Aslında fonun ilk tartışılmaya başlandığı günden bu yana işverenler kendince bu sistemin finansal olarak işletmeleri nasıl etkisi olur bunun hesaplamasını yapmışlardır. Mevcut sistem ile kıdem tazminatı fonu sistemini karşılaştırmışlardır. Bu karşılaştırma sonucunda mevcut sistemin kendilerini finansal açıdan koruduğunu görmüşlerdir. Kendimizce bizde bir hesap yapalım;

Örneğin ; 100 çalışanı olan bir işletmenin çalışanlarının ücretlerinin ve kıdemlerinin eşit olduğunu varsayarsak ve 5 yıllık kıdeme 2.000,00 TL brüt ücrete sahip olsunlar.

Bu durumda işverenler 100 çalışan için, 100 çalışan x 5 yıl x 2.000,00 TL ücret = 1.000.000,00 TL. birikmiş tazminat tutarı oluşmakta ve bu tutar işçi çıkarılmadığı müddetçe cebinde kalıyor.

Diğer taraftan kıdem tazminatı fonu olduğunda; 2.000,00 TL brüt ücret alan bir çalışan için örneğin işveren % 7 oranında tazminat fon tutarı ödediğinde, (2.000,00 x %7 ) 140 TL x 100 çalışan x 60 ay (5 yıl) = 840.000,00 TL.  fona yatıracağı parasal tutar.

Bu basit hesapta bile işverenler 100 çalışan için 5 yılda, 840.000,00 TL. cebinden çıkacaktır. İşverenler elbette bu tutarı fona yatıracağına, kullanmayı tercih edeceklerdir.

Aynı sistem devam ettiğine 5 yıl boyunca hiçbir çalışan işten ayrılmadığı müddetçe cebinden 5 kuruş para çıkmayacaktır. Sadece muhasebe hesabı olan 372-472 Kıdem Tazminatı Karşılığı hesabında rakamdan ibaret olan 1.000.000,00 TL. görünecektir. Zaten işverenler bu tutarı bile ödememek için türlü yollara başvurup uzun süren yargı süreçlerinde çalışanı deyim yerinde ise süründürmektedir. İşveren paranın zaman değerini iyi hesap ettiği için çalışanın hakkı olan 1.000,00 TL lik bir tazminatı bugün ödemektense 5 yıl sonra 2.000,00 TL ödemeyi tercih ediyor.

Kıdem tazminatı fonunun oluşturulmaya çalışıldığı bu dönemde TİSK’in bu açıklaması yapmış oldukları bu hesap neticesinde işverenler üzerindeki yükün arttığı, sınırlı şartlı sorumlu olduğu bir sistemden kesin sorumlu olduğu bir sisteme geçisin maliyetinin yüksek olmasındandır. Bu konuda işçi sendikalarının da, devletin de adım atması gerektiğinin bir göstergesi olarak; uzlaşma sağlanmadığı sürece de değişiklik yapılmamasını belirtiyor.

Ne diyelim her gurup kendi çıkar ve menfaati için çalışıyor. Bir sonra ki yazımda işçi sendikaları açısından kıdem tazminatı fonunu yorumlayacağım.

Sağlıcakla kalın…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.