Haber 5N

KIDEM TAZMİNATI FONU “İŞSİZLİK SİGORTASI FONU”

15 Temmuz 2030 - 11:17 'de eklendi ve 213 kez görüntülendi.

İşsizlik sigortası; bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere, uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önleyen, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren, Devlet tarafından kurulan zorunlu bir sigorta koludur. İşsizlik sigortası prim kesintileri 01.06.2000 tarihinde başlamış olup, sigortalı işsizlere ilk ödeme Mart 2002 ayında yapılmıştır.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere işsizlik sigortasından ücret alabilmek için kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere ödenen bir ücrettir. Geçen 17 yıllık süre zarfında fonda biriken para 110 milyar liraya yaklaştı. Fonda 2016 yılında biriken para, yıllık 22,3 milyar lira ile en yüksek seviyesine ulaştı ama sadece 3,6 milyar lirası işsizlik maaşı olarak ödendi. Yani bu fon işsizin işine yaramıyor. Türkiye’de çalışanların profiline bakıldığında yoğun olarak iki profil ortaya çıkmaktadır. Birincisi sürekli iş değiştiren diğeri ise çalıştığı iş yerinde uzun yıllar çalışan. Burada şu haksızlığa dikkat çekmek istiyorum. Çalıştığı işyerine aidiyetlik duygusuyla bağlı olan ve uzun yıllar çalışan ve işini kaybetme gibi bir sıkıntısı olmayan çalışanların bu fona ödedikleri paralar ne oluyor. Kendisine bir faydası oluyor mu? Burada biriken para kendisine geri dönüş sağlıyor mu? Tabi ki Hayır. Zaten bir çalışanın işsizlik maaşı alabilmesi için işverenin iş kanunundaki katı tazminatları göz önüne alması lazım, (kıdem, ihbar, işe iade, kötü niyet vb ) bu nedenle iş verenler bir çalışanın işsizlik maaşı alabilecek şekilde bir işçiyi çıkarması kolay değil. Çizmiş olduğum iki profili ( sürekli iş değiştiren ve aralıksız çalışan ) bir tablo yardımıyla rakamlarla açıklamaya çalışacağım.


Diğer tarafta, B İşçisi kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren işsizlik maaşı alabilecek şekilde 2000 yılında 180 gün ( 6 Ay ) 2001 yılında 240 gün işsizlik primi ödeyerek işyerinden gerek anlaşarak gerekse kendisini çıkarttırma yolu ile “nasıl olsa işveren tazminat ödemeyeceği için işçiyi kendisi” çıkartabilir. İşveren çıkardığı için 2001 yılının ilk 120 gününde toplam 2.822,40 TL işsizlik maaşı alabilecektir. Böylelikle işçi 2001 yılının 240 gününü çalışıp 120 gününde işsizlik maaşı alabilir. Bu formülü B işçisi takip eden yıllarda da uyguladığı zaman hem işverenler 1 yılın altında çalışması olduğu için kendisi rahat çıkarabilecek hem de işsizlik fonundan yararlanabilecek. 2017 yılının sonuna kadar B işçisi bu formülü uyguladığı zaman fona 3.300 gün ve 7.821,00 TL prim ödemiş olacak ve fondan toplam 70.560,00 TL işsizlik ödeneği alacaktır. Gördüğünüz üzere işsizlik fonu aslında işsizin işine yaramıyor, uyanık davrananların işine yarıyor. Bir fiil çalışan işçilerden kesilen primlerin ise işçiye dönüşü kesinlikle olmuyor. Bu nedenle çalışanların bu haksızlığı görmeleri işsizlik fonunun gerçek işsizlere yaramadığı aralıksız çalışan işçinin hakkının yendiği bir sistemdir. Bu sistemin kaldırılarak bu fonda biriken para kıdem tazminatı fonuna aktarılması, mevcut işsizlik primlerinin de tazminat fonu olarak ödenmesi hem gerçek işsizliğin önlenmesinde hem bu haksız uygulamanın “işsizin işine yaramayan” uygulamanın kaldırılması gerekmektedir.A işçisi aralıksız olarak girdiği işyerinden ayrılmayarak 2017 yılının sonuna kadar ( asgari ücreti tüm yıllarda sabit kabul ettik) 6.300 gün ve 14.931,00 TL işsizlik primi ödemiş olacak, kendisi işten çıkartılmadığı, ayrılmadığı için işsizlik fonundan 1 kuruş bile alamayacak. 

Eee ne demişler “mum dibine ışık vermez”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.