Haber 5N

ÇOCUKLAR NEDEN SALDIRGAN DAVRANIŞLARDA BULUNURLAR?

30 Mayıs 2017 - 11:36 'de eklendi ve 819 kez görüntülendi.

Çocukların her gelişim döneminin kendine özgü davranışları vardır

Çocukların her gelişim döneminin kendine özgü davranışları vardır. Bu nedenle çocuğun içinde bulunduğu gelişim döneminin özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir.

Davranışların çok az bir kısmı doğuştan gelir. Doğuştan gelen bu kalıtsal özellikler  (Huy, karakter) dışında kalan diğer tüm davranışlar da sonradan tecrübe ve öğrenme yoluyla kazanılır.

Kişilerin olumlu yada olumsuz davranışlara yönelmelerinin temelinde bir takım ihtiyaçlar ve maruz kalınan davranışlara karşı verilen tepki yatmaktadır..

İnsanlar olumlu ve eğlenceli  davranışları daha sık gösterme eğiliminde olurken, hoş olmayan,üzüntü veren davranışları da bir daha sergilememe ya da daha az sergileme yönünde olurlar.

Ancak çocukların gösterdikleri davranışlar ve davranışların sebepleri büyüklere göre biraz daha farklıdır.

 

Çocuklar değişik dönemlerde değişik ruh hallerinde olabilirler ve bu ruh hallerini yansıtan davranışlar gösterirler. Hatta bu davranışları saldırgan eğilimli de olabilir. Genellikle çocuklar bu ruh hallerini;

 • Aşırı hareketlilik
 • Öfke nöbetleri
 • Saldırgan davranışlar
 • Yönergelere uymama
 • Uyku ve yemek problemleri
 • Kendine zarar verme gibi değişik davranışlarda bulunarak ortaya koyarlar.

Çocukları bu tür saldırgan davranışlar göstermeye iten nedenleri ebeveynler iyi sentezleyip, ona göre bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerekir.

 

Şöyle ki;

*Genellikle 0- 2 yaşlarındaki çocukların isteklerini anlatma becerileri henüz çok gelişmiş değildir. Dolayısıyla isteklerini tam anlatamayan bir çocuk istekleri yerine getirilmediği zaman saldırgan davranışlarda bulunabilirler.

*Özellikle 2 -3 yaşlarındaki çocuklarda da yüksek bir sahiplik duygusu mevcuttur. Bundan dolayı paylaşmayı pek sevmeyebilirler , benmerkezci eğilimler gösterebilirler. Bu da çocukları saldırgan davranışlar göstermeye itebilir

*Küçük yaşdaki çocukların genellikle davranışlarını kontrol etme yetileri henüz çok gelişmiş değildir. Ayrıca davranışlarının sonuçlarını da pek iyi göremeyecek kadar küçük olmaları nedeniyle bu yaştaki çocuk bir başka çocuğa vurmanın kötü bir şey olduğunu algılayamayabilir. Bir başka çocuğa şiddet gösterisinde bulunmak onlar için doğal gelebilir.

*Çocuklar karınları acıkınca, uykusuz olunca, herhangi bir rahatsızlıkları olunca, hoşlarına gitmeyen bir durum olunca hırçınlaşabilirler ve bunu saldırgan bir eğilim olarak dışa yansıtabilir.

*Bazı çocuklar da ilgi çekmek için problem davranışlarda bulunabilirler.

*Aile içindeki huzursuz ve şiddet dolu ortam da saldırgan davranışların gösterilmesine yol açabilir.,

*Ailesinden şiddet gören, sürekli baskı ve kontrol altında olan çocuklar da şiddete eğilimli olabilirler.

*Saldırgan davranışlar gösteren bir çocuk anne veya babasından bu konuda bir uyarı almıyor ve hatta bu tür davranışlar konusunda teşvik ediliyorsa bu da onları saldırgan birisi yapabilir.

 

 

Davranışların çok az bir kısmının doğuştan geldiğini, doğuştan gelen kalıtsal özelliklerin  (Huy, karakter) dışında kalan diğer davranışların da  sonradan tecrübe ve öğrenme yoluyla kazanıldığını başlangıçta belirtmiştim. Bu da çocukların davranış gelişimlerinde ailenin rolünün ne denli önemli olduğu gösteriyor. Eğer bugün toplumlarda şiddet eylemleri artıyorsa, bunun temelinde çocukluk döneminde çocukların iyi davranışlar kazanmasında ebeveynlerin yeterince bilgili ve müdahaleci olamayışlarının yatabileceği gözardı edilmemeli.

 

Dolayısıyla anne ve babalar çocukların davranışlarını çok iyi takip etmeli ve sorumluluklarını bilmelidirler.

 

Anne-babaların en önemli sorumlulukları arasında; Çocuğun bazı isteklerine hayır diyebilmek , beklemeyi, başkalarına saygı göstermeyi ve uyması gereken kuralları öğretmek, paylaşma ve sağlıklı bir özgüven geliştirmesi için yardımcı olmak, doğru şeyleri yapmaya teşvik etmek, bazı şeyleri yapmasına engel olmak, çok fazla öğüt ve ders vermeden, uzun açıklamalardan kaçınmak,  çocuğun vücut dilini, duygularını iyi anlamak, gelişim özeliklerini bilip ona uygun bir biçimde, çocuğu gelişimi içinde desteklemek, ilgi ve sevgi göstermek yer almalıdır.
Sürekli saldırgan olan bir çocuk için gerekirse profesyonel bir psikolojik destek almak faydalı olacaktır. Aksi takdirde çocuk bu şekilde yetişmeye devam edecek ve bu da onun gelecek yaşamını olumsuz etkileyecektir

 

Unutulmamalı ki;Çocukların neyin iyi olduğunu bilen, güçlü ebeveynlere ihtiyaçları vardır.

Cengiz CEYLAN   Emekli Öğretmen

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • Gürbüz KURU ;

  Her iki yazı da anne babalar için çok gerekli bilgileri içeriyor.Bu bilgilsr ışığında çocuklarını yetiştiren anne ve babalar gelecekte pişman olmayacaklardır.Tebrik ediyorum Cengiz sizi ve yazılarınızı veli grubumuzla paylaşıyorum.

  31 Mayıs 2017 10:17
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.